Home

Clubs

Events

Resources

Search

Updates

BOSTON AREA TOURNAMENT
FINAL RESULTS
April 12 - 14, 2002

    [courtesy of CGP and Sherrie Saint John]

PREMIER
Rank Seed Name (online) Wins Sprd OldR NewR Prize
1 1 Jeremiah Mead 12.0 +820 2009 2042 $550 + plaque
2 4 Joe Edley 10.0 +793 1996 2013 $250
3 2 Joel Sherman 9.0 +692 2004 2008 $100
4 9 Chris Cree 9.0 +69 1947 1973 Enhanced OWL
5 11 Randy Greenspan 8.5 +15 1939 1960 ³Word Freak²
6 10 Randy Hersom 8.0 +185 1945 1956
7 13 Sam Kantimathi 8.0 -368 1925 1943
8 6 Brian Cappelletto 7.5 +200 1982 1972
9 12 Joey Mallick 7.0 +290 1935 1934
10 3 Robin Pollock Daniel 7.0 -68 2002 1979
11 14 Avi Moss 7.0 -370 1924 1927
12 15 Robert Felt 7.0 -409 1916 1921
13 5 Ron Tiekert 6.0 -239 1987 1951
14 8 Lloyd Mills 6.0 -341 1948 1926
15 7 Lisa Odom 5.0 -651 1952 1913
16 16 Amit Chakrabarti 3.0 -618 1846 1812

DIVISION A
Rank Seed Name (online) Wins Sprd OldR NewR Prize
1 42 Diane Firstman 12.0 +513 1657 1837 $750 + plaque*
2 31 David Mallick 11.5 +402 1708 1841 $350
3 6 Sal Piro 10.0 +731 1855 1863 $150
4 14 Rose Kreiswirth 10.0 +610 1795 1819 $100
5 40 Chris Guilbert 10.0 +487 1663 1768 $150 class prize
6 39 Ann Sanfedele 10.0 +232 1668 1754 $75
7 5 Rich Baker 10.0 +92 1866 1880 $75
8 9 Dominic Grillo 9.0 +637 1832 1840 Enhanced OWL
9 25 Mark Fidler 9.0 +517 1730 1766 ³Word Freak²
10 10 Robert Linn 9.0 +387 1823 1817
11 34 Verna Richards Berg 9.0 +309 1696 1760 $150 class prize
12 35 Vicki Kahn 9.0 +283 1690 1746 $75 class prize
13 23 Craig Rowland 9.0 +131 1731 1760
14 2 Rod MacNeil 9.0 +76 1876 1859
15 27 Scott Leifer 8.5 +203 1728 1772
16 7 Scott Appel 8.0 +467 1852 1822
17 18 Richard Buck 8.0 +399 1774 1776
18 32 John Scalzo 8.0 +169 1706 1750
19 25 Larry Sherman 8.0 +164 1730 1749
20 4 Mark Przybyszewski 8.0 +79 1867 1837
21 30 Ben Loiterstein 8.0 +54 1709 1734
22 18 Gordon Shapiro 8.0 -191 1774 1776
23 1 Jerry Lerman 8.0 -204 1913 1865
24 3 Steve Saul 7.0 +367 1875 1819
25 17 Martin Smith 7.0 +78 1785 1766
26 12 Michael Wolfberg 7.0 +61 1801 1773
27 23 Arnie Horowitz 7.0 -33 1731 1730
28 8 Stuart Goldman 7.0 -46 1849 1802
29 15 Tunde Ogunyemi 7.0 -146 1789 1765
30 40 Stephen Dennis 7.0 -311 1663 1672
31 16 Joel Horn 7.0 -489 1786 1772
32 38 Judy Steward 7.0 -650 1669 1711
33 13 Howard Greenspan 6.0 +17 1796 1744
34 33 Ted Rosen 6.0 -27 1698 1687
35 11 Fran Silver 6.0 -44 1821 1762
36 20 Judy Horn 6.0 -199 1773 1742
37 46 Scott Pianowski 6.0 -396 1612 1640
38 22 Paul Avrin 6.0 -466 1734 1722
39 43 Barbara Bultz 6.0 -739 1639 1651
40 29 John Van Pelt 5.0 -46 1718 1675
41 37 Stefan Fatsis 5.0 -175 1671 1639
42 36 Jeff Parsons 5.0 -802 1689 1664
43 44 Susi Tiekert 4.0 -474 1624 1600
44 28 Bruce D'Ambrosio 4.0 -481 1723 1666
45 45 Shirley Fliesser 4.0 -731 1622 1608
46 21 James Foster 4.0 -815 1769 1677

DIVISION B
Rank Seed Name (online) Wins Sprd OldR NewR Prize
1 5 Elaine Patterson 11.0 +646 1542 1594 $450 + plaque
2 3 Debbie Stegman 11.0 +401 1580 1608 $200
3 27 Charlene White 10.0 +769 1325 1476 $100
4 1 Linda Espallardo 10.0 +258 1614 1606 $50
5 25 Christine Economos 10.0 +228 1364 1477 $50
6 27 Pat Hennessy 10.0 +109 1325 1458 Enhanced OWL
7 2 Mic Barron 9.0 +376 1591 1566 ³Word Freak²
8 18 Stephen Moniz 9.0 +326 1428 1484
9 12 Gregg Foster 9.0 +260 1473 1501
10 6 Kit Morehead 9.0 +129 1538 1533
11 9 Michael Ecsedy 8.0 +335 1501 1498
12 20 Paula Catanese 8.0 +100 1404 1439
13 11 John Babina 8.0 -315 1483 1480
14 15 Gerri Martin 7.0 +245 1448 1436
15 13 Lynne Mitchnick 7.0 +214 1459 1457
16 24 Thomas Stumpf 7.0 +78 1366 1393
17 19 Thomas Davis 7.0 -17 1411 1421
18 8 Mark Penhallow 7.0 -114 1520 1481
19 23 Ember Nelson 6.0 +178 1371 1373
20 4 Ellen Miller 6.0 -49 1548 1468
21 14 Anita Rackham 6.0 -401 1454 1414
22 10 Isaias Sarmiento 6.0 -404 1489 1447
23 21 Barbara Lowrey 6.0 -416 1390 1384
24 17 Lydia Keras 5.0 -85 1443 1391
25 7 Woody Chen 5.0 -243 1526 1435
26 22 Gina Fassio 5.0 -609 1379 1355
27 26 Ronnie Thomas 5.0 -687 1335 1338
28 16 Betsey Wood 3.0 -1312 1447 1356

DIVISION C
Rank Seed Name (online) Wins Sprd OldR NewR Prize
1 7 Helena Gauthier 11.0 +486 1269 1323 $550 + plaque
2 13 Pete Muller 11.0 +423 1227 1293 $200
3 36 Jacob Bergmann 10.0 +737 n.r. 1345 $100
4 8 Eric Kinderman 10.0 +660 1266 1305 $50
5 21 Claire Dupuis 10.0 +413 1169 1256 $50
6 3 Peg Whitten 10.0 +384 1324 1329 Enhanced OWL
7 36 Peter Galea 10.0 +286 n.r. 1362 ³Word Freak²
8 6 Chuck Abbate 9.0 +433 1274 1281
9 27 Sal Campo 9.0 +307 1115 1173 $100 class prize
10 12 Wilma Pitzer 9.0 +225 1231 1260
11 1 Nancee Mancel 9.0 +125 1339 1312
12 16 Lorraine Ray 9.0 +89 1214 1230
13 32 Claire Murphy 9.0 -53 1045 1134
14 31 Jason Holmes 8.0 +488 1085 1140 $50 class prize
15 2 Chris Kulig 8.0 +284 1335 1284
16 10 Marcia McPhee 8.0 +242 1244 1239
17 17 Nora Tolins 8.0 +213 1204 1198
18 19 Don Hallenbeck 8.0 +51 1181 1201
19 11 Renee Camille 8.0 -7 1242 1220
20 23 Joshua McKain 8.0 -502 1165 1190
21 14 Diana Spiller 7.0 +307 1220 1208
22 28 Wanell Kelsey 7.0 +42 1107 1116
23 4 Pat Gehrmann 7.0 -92 1307 1246
24 5 Barbara Revkin 7.0 -208 1286 1227
25 25 Peter Addis 7.0 -218 1134 1157
26 24 Linda Block 7.0 -231 1144 1157
27 35 Edgar Thomas 7.0 -244 1026 1056
28 34 Pat Patrick 7.0 -415 1027 1066
29 20 Kenneth Camille 6.0 +120 1172 1145
30 15 Jeanne Freebody 6.0 +0 1217 1144
31 9 Stella Russell 6.0 -115 1253 1192
32 29 Sandra Finkelstein 6.0 -563 1105 1118
33 29 Diane Pietrzak 6.0 -729 1105 1098
34 22 Jeannie J Wilson 5.0 +36 1167 1120
35 26 Neva Slater 5.0 -290 1120 1086
36 18 Kristen Chew 5.0 -705 1186 1106
37 33 Hilda Siegel 1.0 -1329 1028 938

DIVISION D
Rank Seed Name (online) Wins Sprd OldR NewR Prize
1 3 Jeanne Locicero 12.0 +977 989 1055 $350 + plaque
2 13 Lorriane Majka 11.0 +456 881 994 $150
3 1 Anna Picozzi 10.0 +365 1010 1004 $100
4 12 Elyse Fox 10.0 +289 899 946 $50
5 11 Nicholas Fall 10.0 +272 909 957 $50
6 8 Andree Derappe 9.0 +642 943 967 Enhanced OWL
7 2 Leland Fidler 9.0 +147 996 991 ³Word Freak²
8 21 Matthew Carter 8.0 +356 n.r. 1082
9 21 Lee Upton 8.0 +297 n.r. 938 SamTimer**
10 14 Marjorie Bash 8.0 +44 880 884
11 10 Elaine Goss 8.0 -277 919 919
12 19 Matt Mallick 8.0 -497 754 819
13 9 Myron Feld 7.0 -26 932 916
14 5 Bert Tellone 7.0 -55 984 945
15 21 Jeff MacQuarrie 7.0 -71 n.r. 841
16 6 Jeanne Hedberg 7.0 -82 958 926
17 15 Peggy Kibbe 6.0 -77 878 842
18 4 Lyn Clarke 6.0 -143 985 910
19 17 Maggie Darcy 6.0 -205 786 782
20 18 Trix Kout 6.0 -837 779 796
21 21 Peter Whitlock 5.0 +25 n.r. 736
22 7 Bob Godfrey 4.0 -163 948 835
23 16 Fran LaTerza 4.0 -632 817 760
24 20 Carolyn Meeker 4.0 -805 553 569

High Bingo (Mary Lou Thurman BAT 2002 Tile Bag)
div name word score
P Randy Hersom ? 149*
A Ben Loiterstein CAREERED 158
B Paula Catanese QUESTING 212
C Claire Murphy PRINTERS 147
D Anna Picozzi LAZIEST 132....

High Non-Bingo (Mary Lou Thurman BAT 2002 Tile Bag)
div name word score
P Joey Mallick CROZE 89
A Mark Przybyszewski HOAX 90
B Stephen Moniz ? 81
C Diana Spiller ?
D Anna Picozzi LAZIEST 132....

Best Comeback
div name prize
P Brian Cappelletto Bob's Bible
A Barbara Bultz Deluxe SCRABBLE
B Mic Barron Boggle
C Chuck Abbate Scattergories
D Leland Fidler Bob's Bible

High Loss
div name score prize
P Lisa Odom 454-501 Upwords
A Ann Sanfedele 435-516 Boggle
B Barbara Lowrey 432-433 Pictionary
C Kristen Chew 421-422 Bob's Bible
D Andree Derappe 398-454 Bob's Bible

High Win
div name score prize
P Bob Felt 569 Bob's Bible
A Mark Fidler 616 Scattergories
B Gregg Foster 541 SCRABBLE
C Chris Kulig 490 SCRABBLE
D Jeanne Locicero 546 Pictionary
 

Try our unique JumbleTime game.

This site copyright © 2003. 
All Rights Reserved. 
Click here to add this page to your IE Favorites list.

SCRABBLE® is a registered trademark

Click Here to Visit!